Çağımızın önemli problemi; Unutkanlık

Paylaş

 

Çağımızın önemli problemi; Unutkanlık

Empati Kişisel Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Aile Danışmanı Metin Çapar, çağımızın önemli sorunlarından birisi olan unutkanlığın öncelikle hepimizin insani bir özelliği olduğunu, ilk etapta patolojik bir sonuç aramanın doğru olmadığını ve  7'den 70'e hepimizin gündelik sorunu olduğunu hatırlatmakla birlikte yoğun stres, zihinsel yorgunluk yaşlanma, ilaçların yan etkileri, fiziksel ve ruhsal travmalar, travma sonrası stres bozuklukları, vitamin eksiklikleri gibi faktörler unutkanlığa neden olabilir, dedi
 
Çapar, unutkanlık aslında büyük oranda psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak, organik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlıklar da kişinin hayat standardını etkiliyor. Bir problem olarak unutkanlığın, gençlerde ve yaşlılarda ortaya çıkmasına göre farklı anlamlar taşıdığını söyleyebiliriz. Unutkanlık beyindeki birtakım değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi yaşlanmanın normal bir parçası veya bir hastalık belirtisi de olabilir.
 
Özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğinden dolayı ciddiye alınması gerekir. Yaşlanma ile kişilerde ılımlı bir unutkanlık olabilir. "Yaşla-ilintili unutkanlık" ismi verilen bu durum ilerlemediği sürece herhangi bir hastalığa yol açmaz. Buna karşın bu tip hastaların periyodik olarak takip altında olması gereklidir çünkü bu unutkanlık, eğer ilerleme gösteriyorsa, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.
Daha erken yaşlarda ve gençlerde görülen unutkanlığın altında ise sıklıkla psikolojik sorunlar yatar. Örneğin günümüz çalışma hayatının getirdiği stres, depresyon, gerginlik beyin işlevlerinden dikkat toparlama ve yöneltmeyi bozarak unutkanlık yapar. Buna karşın bazı vitamin eksiklikleri, guatr hastalıkları, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamaları, MS ve daha birçok hastalık da kendisini unutkanlıkla gösterir. Sonuç olarak devam eden bir unutkanlık tıbbi olarak araştırılmayı hak eden bir bulgudur.
 
 Unutkanlıkta en önemli şeylerden birisi de, sorunun psikolojik kökenli mi yoksa organik bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaktır. Herhangi bir organik nedene bağlı olduğuna dair bir şüphe oluşursa o kişinin mutlaka uzmanı tarafından nörolojik bir değerlendirmeye alınması gerekir. Bazen hem psikolojik hem de organik nedenler unutkanlığa kaynak olabiliyor. Bu ayrımı kişiyle konuşarak da tespit etmek mümkün olabiliyor. Ancak bu noktada kişinin yaşı, yaşadığı kültür, ortam, bulunduğu durum, bu sürecin içinde olduğu durum gibi farklı parametreler değerlendirilerek  sonuca varılmaya çalışılır. Örneğin gelen kişi 60 yaşın altındaysa organik nedenlerden uzaklaşılıyor."
 
UNUTKANLIIKLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?
Unutkanlıkla başa çıkabilmek için aslında birçok yöntem denenebilir. Öncelikle stres ve üzüntüden uzak kalmak ve sağlıklı bir kafaya sahip olmak çok önemlidir. Hastalık ve yaşlanmaya bağlı olmayan unutkanlığınızı azaltabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Düzenli uyuyun, zamanınızı iyi geçirebileceğiniz kimselerle birlikte olun, sigara ve alkol kullanmayınız, kitap okuyun, hesaplama yaparken hesap makinesı kullanmamaya çalışın, bulamaca çözmeye vakit ayırın, bir dil öğrenmeye çalışın, ya da kelime ezberleyin, sosyal aktivitelere katılın, düzenli bir egzersiz yapın, omega 3 vitamini alın, sakız çiğneyin, çünkü sakız beynin uyarılmasını sağlıyor.
Bununla birlikte eğer unutkanlık probleminiz uzun zamandır devam ediyor ve sizin yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa mutlaka uzman desteğine başvurun. Ve gerekirse bizim de bu konuda geliştirdiğimiz dikkati ve hafızayı geliştirme programımıza katılabilirsiniz.
 

 

Copyright © 2012 Empati Kişisel Gelişim Merkezi . Tüm Hakları Saklıdır