YGS Uyarısı

Paylaş
YGS Uyarısı

YGS ÖNCESİ ADAYLARA VE AİLELERİNE UYARI
 
24 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek sınav öncesi adaylara ve ailelerine uyarılarda bulundu. Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) için öğrenciler artık son çalışmalarını bitirmek üzereler. Adayların başarısı, sınav öncesi psikolojik olarak hazır olmalarına ve ailelerin onlara destek vermesine bağlıdır.
 
kaygı insanın en temel duygularından biridir. İnsanın bedensel ve ruhsal varlığını tehlikede görmesi sonucunda yaşadığı tedirginlik olarak tanımlanabilir. Ancak aşırı kaygı durumunda salgılanan yoğun adrenalin, bilgi transferini engeller, bazı fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına ve paniğe neden olur.
 
sınav anı yaklaştıkça adaylar biraz daha gerilecektir ve birtakım paniklemeler gözlenecektir. Eğer son hafta aşırı kaygı yaşıyorsa ve bununla baş edemiyorlarsa mutlaka uzman desteğine başvurun. Anne babaların bu durumda iki kat daha sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekir. Kaygının bulaşıcı olduğunu unutmayın. Sizdeki kaygıları, sınava girecek çocuğunuza yansıtmayın, yoksa kaygınız çocuğunuza da bulaşır. Çocuğumu rahatlatayım diye acayip şeylere de girişmeyin. Sınavlar konusunu her aksam eve taşımayın ve bu konuda gereksiz konuşmalara girmeyin.
 
Sınava girecek adayların daha sınav olmadan sonuçlara odaklanmaları onları motivasyon anlamında olumsuz etkiler. Adayların "Ya kazanamazsam, hayatım mahvolur, sınavım kötü geçecek, sınavda heyecanlanacağım." gibi sonuca odaklı olumsuz düşünceler beyni kilitleyeceği gibi doğru akıl yürütmesini de olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle ‘‘sınavda elimden gelenin en iyisini yapacağım, sınav her şey demek değil, hayatta başka alternatiflerim de var." şeklinde düşünce geliştirmeleri adayları rahatlatacaktır.
 
AİLELERE ÖNERİLER
 
Anne babaların, çocuklarına fiziksel ve psikolojik olarak rahat bir ortam hazırlamaları, beslenme, uyku düzeni ve çalışma ortamlarına özen gösterilmesi gerektiğini, ancak bu konuda da abartıya kaçılmaması gerekli. Arada dinlenebilmelerine, severek yaptıkları etkinliklere izin verilmesini ve son günlerde çocuğun yanında sürekli sınavdan söz edilmemesi gereklidir. Ayrıca ne olursa olsun onlardan sevginizi ve ilginizi esirgemeyin.
 
sınav öncesinde telefon bombardımanı şeklinde başarı dilekleri iletilmesi çoğu zaman adayda zaten varolan kaygının artmasına sebep olabiliyor. Aileler çocuklarına karşı ilgili davranabilirler, ama aşırıya kaçacak tutum ve davranışlarda bulunmasınlar. Bir gece öncesinden çocuklarının uyku saati veya ne yemesi gerektiği konusunu büyütmesinler. Kaygı azaltmak adına günlük hayatlarının akışını bozmasınlar. Sakin ol rahatla gibi telkinleri çok fazla kullanmasınlar. Çocuğun rahatlaması adına doktor kontrolü dışında ilaca başvurmasınlar. Sınava kalabalık bir grupla gitmesinler. Bazı ailelerin büyük bir kalabalıkla çocuklarını sınava götürdükleri görülmektedir. Sınava girecek öğrencinin yanında ona eşlik edecek sakin bir kişinin bulunması yeterlidir. Onlarca kişinin okulun kapısında çocuğa başarı beklentilerini iletmesi rahat bir öğrenciyi bile kaygılandırabilir.
 
Bazı anne babalarında çocuklarından daha kaygılı olduğu için sınavdan önceki gece sabaha kadar uyuyamadığı, uyku ilaçları aldığı bu kaygısının çocukla da paylaştığı bilinmektedir. Sınavdan önceki günlerde televizyonu tamamen kapatmak, kafası karışmasın diye çocuktan ayrı bir odada oturmak, deyim yerindeyse evde olağanüstü hal ilan etmek yarar değil zarar getirir. Başarıyı değil çocuğunuzu sahiplenin. YGS’ye girecek tüm adaylara üstün başarı diliyorum.
 
metincapar@hotmail.com   www.empatipsikoloji.com
 
Copyright © 2012 Empati Kişisel Gelişim Merkezi . Tüm Hakları Saklıdır